Dzwoni 22 104 37 05? Jesteś na kwarantannie!

Jeżeli zostałeś wpisany do systemu EWP i ciąży na Tobie obowiązek kwarantanny, otrzymasz połączenie z numeru stacjonarnego 22 104 37 05. Po odebraniu, automat poinformuje Cię o tym, że podlegasz obowiązkowi kwarantanny i powinieneś zainstalować w smartfonie aplikację Kwarantanna domowa. Przekaże również informacje o możliwości pobrania stosownego zaświadczenia.

Do tej pory, o nałożeniu kwarantanny, informowali pracownicy lokalnego Sanepidu. W ostatnich dniach, w związku ze znacznym wzrostem zachorowań na Covid-19, telefoniczne powiadamianie wszystkich objętych kwarantanną stało się niemożliwe.

By sprostać nowej sytuacji, wprowadzono kilka zmian w systemie informowania o kwarantannie. Jednym z nich jest brak kontaktu ze strony Sanepidu
z członkami rodziny osoby zakażonej. Jeśli jeden z domowników otrzymał pozytywny wynik testu PCR na SARS-CoV-2, pozostali automatycznie powinni poddać się kwarantannie, bez zawiadamiania.

Nie zgadzasz się z decyzją o kwarantannie? Zadzwoń!

Jeżeli jesteś przekonany, że nie powinieneś zostać objęty kwarantanną, a zaistniała sytuacja jest pomyłką, zgłoś to Sanepidowi dzwoniąc na dedykowaną infolinię. Nie jest to jednak wspominany wyżej numer, a inny: 22 250 01 15. Numer systemu automatycznego nie służy do oddzwaniania.

Z uwagi na dynamiczny rozwój epidemii Covid-19 w Polsce, rozsądnym będzie zapisanie numeru +48 22 104 37 05 w książce telefonicznej smartfona. Dzięki temu na pewno nie przegapimy tej istotnej wiadomości.


KWARANTANNA – Kwarantanną są obejmowane osoby, które miały bezpośredni kontakt z osobą z dodatnim(+) wynikiem testu na COVID-19.

IZOLACJA – Obejmuje osoby, które otrzymały dodatni(+) wynik testu na COVID-19

Uwaga! Jeśli zostałeś zaszczepiony na COVID-19 nie będziesz skierowany na kwarantannę. Zasada obowiązuje od 28 grudnia 2020 r.

 1. Lekarz POZ może skierować Pacjenta na test na obecność wirusa COVID-19 tylko w przypadku wystąpienia objawów chorobowych (kaszel, duszności, temperatura, zaburzenia węchu/smaku).
 2. Na kwarantannę kierowane są osoby, które miały bezpośredni kontakt z osobą zakażoną - czyli taką, która posiada dodatni(+) wynik testu na obecność COVID-19. Kwarantanna trwa w takim przypadku 10 dni od ostatniego kontaktu z dodatnią(+) osobą. Pozostali domownicy/współlokatorzy osoby z kontaktu wówczas NIE są objęci kwarantanną.
 3. Jeśli u Pacjenta przebywającego na kwarantannie pojawią się objawy zakażenia lekarz POZ kieruje go na wymaz. Pacjent w takiej sytuacji musi skontaktować się bezpośrednio z Sanepidem w celu czasowego zniesienia kwarantanny. Dopiero po zgodzie Sanepidu Pacjent może udać się do punktu poboru wymazów.
 4. Kwarantanną objęte są również osoby mieszkające z Pacjentem w izolacji - czyli takim, który posiada dodatni(+) wynik testu na obecność COVID-19, lecz nie mają oni pobieranych wymazów, jeżeli nie wystąpią u nich objawy zakażenia.
 5. Pacjent zaczyna 10-dniową izolację bezpośrednio po dostaniu informacji o dodatnim(+) wyniku wymazu. Rodzina lub inne osoby mieszkające z Pacjentem, który jest w izolacji muszą odbyć kwarantannę trwającą cały czas trwania izolacji osoby dodatniej(+) oraz dodatkowe 7 dni.
 6. Wszelkie zwolnienia lekarskie, decyzje o kwarantannach lub izolacjach są automatycznie pobierane przez ZUS oraz dostarczane do pracodawców. Nie jest konieczny kontakt z lekarzem POZ w celu wystawienia zwolnienia lekarskiego, jeśli na Pacjenta nałożona została kwarantanna lub izolacja.
 7. Jeśli Pacjent objawowy ma wynik wymazu ujemny(-) zostaje zwolniony z kwarantanny.
 8. Wszystkie informacje oraz zalecenia przekazywane Pacjentowi telefonicznie przez Sanepid są prawomocne i należy ich przestrzegać.
 9. Jeśli Pacjent dodatni(+) skierowany na izolację z jakiegokolwiek powodu nie może odbyć jej w domu, może udać się do otwartych izolatoriów:
  • Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Sanatorium Uzdrowiskowe Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji ,, ORION"
   w Ciechocinku, ul. Warzelniana 1

  Telefony kontaktowy do izolatorium:

  54 283 91 66

  607 627 234

  • Słoneczny Park sp. z o.o. w Ciechocinku, ul. Jana Szmurły 14, 87-720 Ciechocinek

  Telefony kontaktowy do izolatorium:

  699 714 276

  • SZPITAL UZDROWISKOWY  ENERGETYK SP Z O. O, Inowrocław 88-100, ul. Wilkońskiego 2

  Telefony kontaktowy do izolatorium:

  52 353 57 00

  669 296 006